Rada pre vás

Slováci berú životné poistenie útokom. Postarala sa o to aj koronakríza

Až o pätinu sa zvýšil záujem Slovákov o životné poistenie. Podpísala sa pod to pandémia spojená s ochorením COVID-19. „Ľudia majú obavy o svoje zdravie, ako aj o zdravie svojich blízkych. Tí, ktorí odkladali rozhodnutie poistiť sa, dnes poistenie požadujú. A tí, ktorí už poistenie majú, žiadajú prehodnotiť kvalitu a obsah svojich zmlúv,“ vraví Michal Mitrenga, oblastný riaditeľ SOPHISTIC Pro finance. Ako ďalej dodáva, čoraz viac ľudí chce životné poistenie aj vďaka neustálemu zlepšovaniu povedomia o tom, prečo je potrebné ho mať uzatvorené. 

Spoločnosť SOPHISTIC Pro finance eviduje takmer 20-percentný medziročný rast životného poistenia, pričom záujem v súčasnosti rastie najmä u mladých ľudí. Pod rast sa podpísali aj referencie na SOPHISTIC Pro finance od spokojných klientov, ktorým boli počas pandémie vyplnené poistné plnenia. 
Vhodné je ale pre väčšinu ľudí. Predovšetkým pre tých, ktorí okrem pracovného príjmu nemajú iný príjem. Z príjmu zaplatia mesačné výdavky ako je bývanie, strava, či úvery, avšak, keď zo zdravotných dôvodov nemôžu pracovať, finančne pomôže práve životné poistenie. „Pokryje väčšinu situácií - od tých menej závažných (pracovná neschopnosť, drobné úrazy, hospitalizácia), cez ťažké úrazy, civilizačné choroby, invaliditu až po splatenie hypotéky pri úmrtí živiteľa rodiny. Finančne tak vykryje chýbajúci príjem - či už pri neschopnosti pracovať alebo strate živiteľa rodiny,“ vraví Michal Mitrenga a zdôrazňuje, že rozhodne netreba zabúdať okrem poistenia aj na pravidelné vytváranie si finančnej rezervy, o to viac v dnešnej dobe.

Aj pri výbere životného poistenia sa určite oplatí vsadiť na odborníkov. Podľa Ivany Oboňovej, ktorá je samostatný konzultant SOPHISTIC pro finance, sa pozerajte na správne nastavenie poistných súm i správne zaradenie klienta podľa profesie a športovej činnosti: „Pozor treba dávať na pravdivo vyplnený zdravotný dotazník a, samozrejme, aj na aktuálne podmienky konkrétnych poisťovní, ktoré sa zvyknú meniť. Neexistuje top produkt ani top poisťovňa, pre každého človeka je vhodné niečo iné.“

Myslieť treba na to, že sa podpisom zmluvy klient zaväzuje platiť poistné na dlhú dobu, v rade niekoľko desiatok rokov, a preto je dôležité mať uzatvorenú kvalitnú zmluvu. Každá poisťovňa ponúka svojim klientom nejakú formu benefitu, o ktorej vás odborníci zo SOPHISTIC Pro finance informujú. „V súčasnosti určite neodporúčam uzatváranie kapitálových životných poistení či investičných životných poistení. Z minulosti majú ľudia s takýmto druhom poistenia dobré skúsenosti a nasporili si v takýchto produktoch peniaze. Dnes, keď sú úrokové sadzby blízko nule, existuje iný spôsob ako si nasporiť,“ vraví Katarína Strnádlová, manažér SOPHISTIC Pro finance. A pridáva tiež aj radu: „ak sú úrokové sadzby na hypotékach nízke, je zrejmé, že budú nízke aj na takýchto druhoch sporenia, vkladných knižkách, či na sporeniach „pod účtom“.


O tom, aké životné poistenie si človek uzatvorí, rozhoduje veľa faktorov. Je rozdiel poistiť človeka, ktorý je zamestnaný a zarába priemernú mzdu ako živnostníka s minimálnymi odvodmi. Každý z nich má totiž nárok na sociálne zabezpečenie v inej výške. „Kým spomínanému živnostníkovi vyplatí sociálna poisťovňa počas pracovnej neschopnosti približne 200 eur mesačne, človeku s priemernou mzdou 1 100 eur uhradí zhruba 600 eur,“ objasňuje Michal Mitrenga s tým, že pod tento výrazný rozdiel sa podpísala výška odvádzaných odvodov, ktorú mal každý inú. 

Odborníci zo SOPHISTIC Pro finance zároveň upozorňujú na bankopoistenie, ktoré neodporúčajú. Dokonca, raz sa im stal aj jeden mimoriadne zaujímavý paradox, kedy štyria rôzni klienti z rôznych častí Slovenska, inej vekovej kategórie, inej výšky príjmu aj zamestnania mali z nemenovanej banky rovnaké krytie aj totožnú výšku poistného. „Upozorňujem, že na takýto druh poistenia si treba dávať veľký pozor. Je síce lacné, ale za nízkou cenou sa skrýva veľmi veľa výluk poistného plnenia a nekvalitné krytie. Aj preto si je potrebné vždy zodpovedať otázku: chcem byť kvalitne zabezpečený, alebo chcem iba platiť,“ uzatvára Katarína Strnádlová.


O spoločnosti SOPHISTIC Pro finance a. s.:
SOPHISTIC Pro finance a. s. je renomovanou poradenskou spoločnosťou na Slovensku, ktorá bola založená v roku 2013. Dnes ju tvorí takmer 200-členný tím skúsených odborníkov a sprostredkovateľov. O rozvoj firmy sa postarala výnimočná znalosť finančného trhu, jeho neustála odborná analýza a následné vyhodnocovanie produktov finančných inštitúcií. SOPHISTIC Pro finance a. s. zabezpečuje klientom komplexné finančné služby, ako aj riešenia šité na mieru.